Remember, that one points to vitality = 2 HP when you play warrior!
JEWELLERY:
A) Amulets:
1) Amulet with suffix life 25 - 35 vitality (maximum give 70 HP for warrior!)
2) Amulet with suffix Lion 51 - 60
B) Rings:
1) Wicked Ring
+5-15 To All Attributes
Resist All:+5-10%
Hit Points: +65-100
Mana: +65-100
+30% Light Radius
100 + (15 * 2) = 130 for warrior
2) Bleeder
Resist Lightning: 3-10%
5% Life Stealing
+25 To Vitality
Hit Points: +40-80
-10% To Hit, -10% damage done
80 + (25 * 2) = 80 + 50 = 130 for warrior
Jewellery give maximum:
70 (A) + 2 * 130 (2 R) = 70 + 260 = 330
HELM
Angelic Helm
Armor Class: 25-30
+10-20 To All Attributes
+140-180 Hit Points
Resist All: +1-12%
+7% To Hit, +7% damage done
180 + (20 * 2) = 180 + 40 = 220
Jewellery + Helm 330 + 220 = 550
WEAPON
Falcon's Talon
Fast Attack
Chance To Hit: +50%
+255% Damage
Hit Points: +100-250
5% steal life
Jewellery + Helm + Weapon 550 + 250 = 800
SHIELD
Stormdefend
Armor Class: 47
Hit Points: +60-120
+15-25 To All
Resist Fire: 10-15%
Fast Block
120 + (25 * 2) = 120 + 50 = 170
Jew. + H. + W. + S. 800 + 170 = 970
ARMOR
Demonic Plate
Armor Class: 100-120
Hit Points: +100-140
See With Infravision
+8-16 To All Attributes
Fast Hit Recovery
120 + (16 * 2) = 120 + 32 = 152
Jew. + H. + W. + S. + A. 970 + 152 = 1122 HP
But remember - 1122 HP from items is possible when you use perfect items!
How much Hit Points from items is possible?
Who is online
Users browsing this forum: No registered users and 19 guests